ŽUPANJA – Od 1. srpnja u Domu zdravlja Županja rad je počeo ugovorni mobilni palijativni tim. Osnovan je s ciljem da se neizlječivo bolesnim pacijentima na području županjske Posavine osigura što bolja kvaliteta života do samog kraja, a njihovim obiteljima olakša skrb o takvom bolesniku.
Mobilni palijativni tim posjećuje bolesnike u njihovim domovima i, uz ostalo, ublažava fizičke simptome bolesti u suradnji s obiteljskim liječnicima primarne zdravstvene zaštite i ostalim stručnjacima i službama, a pomaže i obiteljima u najtežim danima.
Dom zdravlja Županja duže je vrijeme poduzimao aktivnosti oko organiziranja rada Palijativne skrbi. U siječnju 2017. Upravno vijeće donijelo je odluku o osnivanju organizacijske jedinice – djelatnosti za palijativnu skrb Doma zdravlja Županja uz suglasnost i pozitivno mišljenje HZZO-a, Hrvatske liječničke komore, Hrvatske komore medicinskih sestara te je zahtjev poslan u Ministarstvo zdravstva. Proveden je očevid te je utvrđeno da se ispunjavaju svi propisani uvjeti glede prostora, radnika i medicinsko-tehničke opreme. Izmjenom mreže javnozdravstvene službe dopušten je i od 1. srpnja ugovoren rad jednog mobilnog palijativnog tima i koordinatora za palijativnu skrb, uz već provedenu edukaciju djelatnika iz palijativne skrbi. Uključene su i jedinice rada Doma zdravlja koje su u koncesiji, zakupu te druge zdravstvene ustanove na tome području.
– Već nekoliko godina borimo se da osiguramo uvjete za ugovaranje te teške, ali jako humane djelatnosti i presretni smo što smo konačno uspjeli. U županjskoj Posavini puno je ljudi koji žive sami, puno je starijih osoba i velika je potreba za palijativnom skrbi. Želimo ljudima koji boluju osigurati dostojanstvo i da teške trenutke prebrode što je moguće lakše jer to su im posljednji mjeseci, posljednji dani života – kaže Luca Lešić, ravnateljica Doma zdravlja. Većinom su to teški onkološki pacijenti.
– Odlično smo se organizirali i na terenu doista to jako dobro funkcionira, fleksibilni smo i ljudima izlazimo u susret – ističe. Usluge su na visokoj razini, prema standardu, zaposlene su dvije sestre prvostupnice i ugovoreno je osam liječnika koji imaju palijativnu licencu. U Domu zdravlja su omogućili svima koji žele da pohađaju edukaciju, medicinskim sestrama, liječnicima, magistrama farmacije i dentalne medicine, pa je i stomatolog dio multiprofesionalnog tima palijativne skrbi. Tečajeve CEPAMET-a završilo je čak 30 osoba.
Iako nije imao uvjete za ugovaranje s HZZO-om, Dom zdravlja Županja usluge palijativne skrbi pruža već duže vrijeme, kako bi dokazao da je ta djelatnost na tome području itekako potrebna. U okviru vlastitih sredstava i preko Udruge Bubamara uspjeli su stvoriti uvjete, proći edukacije, nabaviti opremu, opremiti prostor i brinuti se o svim pacijentima. U 2015. imali su 22 pacijenta s palijativnom dijagnozom i 572 palijativna kućna posjeta. U 2016. godini bilo je 32 palijativna pacijenta i 832 kućna posjeta, a lani 85 pacijenata i čak 1442 kućna posjeta.
– Od 1. siječnja do 25. rujna 2018. imali smo 179 pacijenata koji su otpušteni iz bolnice kao palijativni i 856 posjeta. Obavljeno je 197 raznih medicinskih postupaka – infuzije, davanje intramuskularne i intravenozne terapije, urinarni kateteri, aspiratori, njega stomalnog područja… Sve je mobilno i pacijenti više ne moraju ići u bolnicu, na Hitni prijem, sve se to sada odradi kod kuće – objašnjava.
Ističe da godinama imaju veliku potporu Županije, koja puno pozornosti poklanja palijativnoj skrbi.
Veliko razumijevanje sustava zdravstva
“Bilo nam je teško doći do ugovora jer ne ispunjavamo standard po broju stanovnika. Dom zdravlja Županja je iznimka, jer su i u HZZO-u i u Ministarstvu zdravstva pokazali jako veliko razumijevanje za naš zemljopisni položaj, za prometnu izoliranost područja, udaljenog od svih bolničkih centara, te su ga tretirali kao otoke jer smo uspjeli dokazati da nam to stvarno treba. I na tome im puno hvala”, kaže Luca Lešić.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr