Cernu, živopisno mjesto s bogatom poviješću, prirodnim bogatstvom i turističkim potencijalom, smještenu na obalama Biđa, Bosuta, Bitulje, Berave i Krajc kanala, čije obale povezuju brojni mostovi i svaki od njih priča svoju priču, mnogi nazivaju slavonskom Venecijom.
A sve su te posebnosti, uz brojne iscrpne podatke i bogatu građu prikupljenu iz raznih izvora, sadržane u monografiji “Cerna od prvog spomena do danas 1244. – 2021.”, koja obuhvaća razdoblje od čak 777 godina.
- Prva ideja oko izrade monografije začeta je još 2016., kada sam bio u timu za izradu Strategije razvoja općine Cerna. S veseljem ju je prihvatio tadašnji načelnik Goran Begović i njegov tim, a potom i župnik Krešo Jukić – kazuje izv. prof. dr. sc. Đuro Horvat, Ceranac sa zagrebačkom adresom. Kompleksnost građe i izabrani koncept zahtijevali su angažiranje stručnog tima, koji su uz njega činili povjesničari prof. dr. sc. Stjepan Ćosić i Vlatko Smiljanić, stručnjaci za društveni razvoj dr. sc. Jadran Antolović i Martin Vuković te Veronika Tomljenović, zaposlenica Općine, koja je bila nepresušan izvor informacija i građe. Mnogo su pomogli rukopisi i građa koju je prikupio nekadašnji župnik Josip Plavšić. Na izradi se intenzivno radilo godinu i pol.
Monografija je tiskana u velikom formatu na 300 stranica i pokriva četiri cjeline. Najveća obuhvaća povijesni razvoj područja današnje općine, nazvana “Cerna tragom prošlosti”. Potom se prati razvoj tijekom 18., 19. i 20. stoljeća. Zasebna je cjelina razdoblje od 1990. i Domovinski rat, uz poseban spomen žrtvama rata. Treću cjelinu čini razvoj društvenog života, školstva, folklora, sporta… Prepoznati su svi istaknuti pojedinci i društva (udruge) koji su svojom izvrsnošću obogatili društveni život u raznim područjima. Četvrta cjelina razrađuje gospodarski razvoj te daje prikaz sadašnje gospodarske snage koja bi trebala jamčiti daljnji razvoj općine.
Monografija donosi i mnogima dosad nepoznate podatke i zanimljive priče, od predaje o nastanku imena Cerna i prvim pisanim dokumentima, o nastanku pojedinih imena, o rodovima, priču o prvim orguljama koje otkrivaju poveznicu župne crkve s crkvom Notre Dame u Parizu, priču o posjetu Isidora Kršnjavog Cerni i, naravno, onu o ceranskim mostovima.
- Ovo je prva monografija i siguran sam da će pobuditi mnogo pozornosti i interesa. Nadam se kako će ohrabriti ne samo administraciju Općine da pomnije i sustavnije dokumentira život i događanja na tom području, nego i samo stanovništvo, kako bi se u dogledno vrijeme mogao ponovno napraviti jedan presjek i ostaviti trag za buduće generacije. Uvijek je važno znati tko si i otkud dolaziš kako bi znao kamo ideš – zaključuje Đuro Horvat, inicijator i autor dijela monografije koji se odnosi na gospodarski razvoj, inače i docent na Ekonomskom fakultetu u Osijeku.
Zahvaljuje svima koji su sudjelovali u njezinu nastanku, uz veliku potporu bivše i aktualne općinske vlasti.
Marija Lešić Omerović
Izvor: glas-slavonije.hr