Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost financirat će troškove uklanjanja otpada nastalog nakon snažne tuče
BOŠNJACI
Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen, u nazočnosti ministrice zaštite okoliša i zelene tranzicije Marije Vučković te državnih tajnika Anje Bagarić i Željka Vukovića, uručio je načelniku Općine Bošnjaci Andriji Juzbašiću ugovor vrijedan 383,7 tisuća eura. Riječ je o 100-postotnom financiranju troškova vezanih za uklanjanje i zbrinjavanje otpada nakon tuče koja je u srpnju pogodila područje Općine Bošnjaci i prouzročila veliku štetu na objektima, osobito krovovima. Građani, vojska i stručne službe odmah su pristupili raščišćavanju terena i popravcima na oštećenim objektima, nakon čega su ostale velike količine otpadnog materijala.
Oglas
“Nažalost, već smo imali prilike svjedočiti sličnim situacijama nakon elementarnih nepogoda i tada je Fond bio na raspolaganju lokalnim jedinicama. Nakon poplava u Gunji i potresa na Sisačko-moslavačkom području Fond je osigurao i stručnu i financijsku podršku kako bi se posljedice sanirale na okolišno prihvatljiv način”, kazao je direktor Fonda Luka Balen. Dodao je kako se nada da više neće biti potrebe za ovakvim ugovorima, ali ako ih i bude – gradovi i općine uvijek mogu računati na pomoć Fonda.
PROCJENA: OKO 20.000 KUBIKA OTPADA
Sav će se otpad koji se nalazi na divljem odlagalištu u Bošnjacima najprije razvrstati na građevinski, glomazni, opasni (azbest) i druge vrste, a potom obraditi. Svaka će se vrsta otpada zbrinuti na odgovarajući način, preko ovlaštenih oporabitelja, a sve sukladno izrađenom planu sanacije. Prema procjenama, površina je tog odlagališta, na kojoj je deponiran otpad nakon nezapamćenog nevremena koje je početkom srpnja poharalo Bošnjake, oko 11.000 četvornih metara. Procjenjuje se da je na toj lokaciji odloženo oko 20.000 kubika raznog otpada.
Prije tri mjeseca, točnije 1. srpnja, Bošnjake je, podsjećamo, poharalo snažno nevrijeme, praćeno tučom veličine teniske loptice. Suhi je led uništavao sve pred sobom, prouzročio je pravi kaos i u roku od pola sata sve su kuće u selu bile oštećene, više nego u vrijeme Domovinskog rata. Stradali su i crkva, škola, vrtić u izgradnji… Porazbijani su krovovi, fasade kuća, rolete, prozori, automobili… Obnašatelj dužnosti vukovarsko-srijemskog župana Franjo Orešković donio je odluku o proglašenju prirodne nepogode, a Općina je uputila zahtjev za pomoć iz državnog proračuna. Vlada je osigurala pet milijuna eura za hitnu sanaciju štete na stambenim objektima nužnim za život te ostalim objektima. A u otklanjanju posljedica nevremena nastale su velike količine otpada koji sada treba riješiti i ukloniti s lokacije na kojoj je privremeno odložen. Troškove će u potpunosti financirati Fond za zaštitu okoliša, a odnose se na izradu plana uklanjanja i zbrinjavanja otpada, geodetske usluge (snimanje postojećeg stanja i stanja nakon uklanjanja) te troškove nadzora nad provedbom projekta. Sav je otpad, napominje načelnik Andrija Juzbašić, tijekom radova na sanaciji objekata odvožen na divlje odlagalište Kupina. Građevinski će se otpad, među kojim prednjači crijep, usitniti drobilicom i njime će se posipati nerazvrstane ceste, odnosno poljski putovi na području općine.
Drvni će otpad također biti usitnjen i odvest će se u energanu, a tu je i odbačeni namještaj koji je nakon stradanja krovova i prokišnjavanja uništen.
Marija Lešić Omerović
Izvor glas Slavonije