– Žalosno je što smo nakon 15 godina rada, truda i ulaganja dovedeni u ovakvu situaciju. Sad kada smo sve ustrojili i napravili, polako nam bježi tržište. Neću reći drugim proizvođačima i dobavljačima, ali se osjeća velika stagnacija i pad prodaje. U prva četiri mjeseca ove godine prodali smo samo sedam aviona, s tim ne možemo živjeti ni ostvariti pozitivnu proizvodnju, ulagati u razvoj i sve ostalo što treba – razočaran je vlasnik Mijo Ćošković koji je tvrtku osnovao s talijanskim partnerom. Za osnovno funkcioniranje, napominje, trebalo je u četiri mjeseca prodati minimalno 12 aviona.
– Sve smo pokušali kako bismo potaknuli prodaju, ali, jednostavno, ne ide. Iscrpili smo sve što se dalo iscrpiti i ovo dalje samo je mučenje. Pokušat ćemo izdržati do sezone godišnjih odmora, vidjeti što će i kako biti, a ako i dalje situacija bude loša, bojim se da ćemo morati ne u potpunosti ugasiti proizvodnju, ali je svesti na najmanju moguću mjeru – kazao je. Za tvrtku Alpi Aviation idealna bi bila proizvodnja tri aviona mjesečno, s ugrađenim motorom i spremnim za polijetanje, i onda bi se moglo razmišljati o razvoju i o unapređivanju proizvodnje.
– Prodaja je stala, prihodi su nedostatni, krediti nam stižu svaki mjesec i moraju se otplaćivati, a banka ne pita kako ni otkuda – dodaje Ćošković. – Osnovni je problem recesija, koja je zahvatila kompletnu Europu. Najveće tržište bila nam je Italija, Engleska, dijelom Francuska, ali je Italija totalno zakazala, što se tiče same prodaje. Sloj ljudi koji je sebi mogao priuštiti takav avion je nestao. Društvo se raslojilo na one koji imaju samo za puko preživljavanje i one koje zanima avion, ali ne ovakav kakav mi proizvodimo, nego luksuzni, od milijun eura, s osam sjedala i drugim performansama – objašnjava.
Inače, cijena najjeftinijeg tipa aviona dvosjeda Pioneer 200 je 40 tisuća eura, a četverosjeda Pioneer 300 oko 85 tisuća eura.
– Daj, Bože, da se situacija poboljša, da krene k boljem i da se tržište otvori, ali, na žalost, ne vidim nekakvu perspektivu. Jednostavno, ne mogu ništa pozitivno reći što se tiče ove proizvodnje. Morat ćemo tražiti neka druga rješenja, možda se prebaciti na neki drugi program za avioindustriju ili neku drugu proizvodnju. U svakom slučaju, nitko od 18 zaposlenika neće na ulicu, ako bude potrebno, rasporedit ću ih u preostala dva pravna subjekta – zaključuje Ćošković.
Marija LEŠIĆ OMEROVIĆ/glas-slavonije.hr